Janusz Józefowicz
DYREKTOR ARTYSTYCZNY STUDIO BUFFO
choreograf, scenarzysta, aktor, reżyser
Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
Wcześniej uczył się w Studium Taneczno-Wokalnym TVP w Koszęcinie ,otrzymał stypendium w Pradze, gdzie uczył się stepowania u wybitnego profesora, Franka Towena.
Za rolę dyplomową (Marco) w “Widoku z mostu” Artura Millera dostał wyróżnienie na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
Jego spektakl dyplomowy PWST/1984 r. w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego pt. “Złe zachowanie” był wydarzeniem artystycznym roku. Grano go w warszawskim teatrze “Ateneum”, a od roku 1987 w teatrze “Rampa”, którego Józefowicz został głównym choreografem. Przedstawienie prezentowano prawie w całej Europie i zdobyło szereg liczących się nagród, w tym na Festiwalu w Arezzo , gdzie Józefowicz otrzymał Nagrodę Dziennikarzy za najlepszą choreografię .
W lipcu 1990 r., od rządu amerykańskiego otrzymał stypendium na 6 – tygodniowy staż dla choreografów z całego świata w Nowym Jorku. Zaproszony do udziału w American Dance Festiwal.
Przez dwa lata prowadził również zajęcia choreograficzne w Berlinie Zachodnim – wykładał na berlińskiej Kunst – Forum. W Niemczech reżyserował tzw. “Mode-Theater”, w których uczestniczyli awangardowi projektanci mody z całej Europy. Były to cykl imprez gromadzących dwa razy w roku kilkudziesięciotysięczną publiczność w największych miastach niemieckich: Berlinie, Frankfurcie, Hamburgu, Bochum. Angażował do tego również polskich tancerzy i aktorów.
W Teatrze Ateneum w Warszawie współtworzy spektakle Brel, Hemar ,Wysocki. Jako choreograf Józefowicz współpracuje z Wojciechem Młynarskim, Andrzejem Wajdą( Warszawa,Kraków, Tel-awiw) , Erwinem Axerem(Wiedeń) Andrzejem Woronem(Berlin, Bremen).
Od dłuższego czasu nosił się z zamiarem przygotowania polskiego musicalu o ludziach jego pokolenia. Temat taki znalazł w sztuce autorstwa Agaty i Maryny Miklaszewskich pt. “METRO”. Skomponowanie muzyki powierzył Januszowi Stokłosie. Przez rok szukał wykonawców, przesłuchania odbywały się w całej Polsce i sąsiednich państwach. Marzenie Józefowicza zaczęło się realizować – powoli tworzyła się grupa ludzi kształcona przez specjalistów od dykcji, emisji głosu, akrobatyki, tańca klasycznego i nowoczesnego oraz gry aktorskiej.
Prapremiera musicalu “METRO” odbyła się w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, 30 stycznia 1991 roku. Przedstawienie to było pierwszą, w historii polskiego powojennego teatru, prywatną produkcją. Producentem – Wiktor Kubiak.
16 kwietnia 1992 roku w “Minskoff Theatre” na Broadwayu odbyła się amerykańska premiera “METRA” gdzie przy pełnej widowni na 1600 miejsc zagrano 38 przedstawień i po każdym przedstawieniu były owacje na stojąco. Za muzykę i libretto musical „Metro” zostało nominowane do broaway’owskiej Tony Award w kategorii: The Best Oryginal Score 1991/1992.
Musical “Metro” stał się “kultowym” spektaklem muzycznym. 30 maja 1998 r. KOMPANIA MUZYCZNA POMATON EMI wręczyła twórcom i zespołowi musicalu METRO podwójną płytę platynową. 21 listopada 1999 r. odbyło się 1000. przedstawienie. Dziesięć lat na scenie, ponad tysiąc sto przedstawień, milion dwieście tysięcy widzów, kilkadziesiąt fan clubów.Za rosyjską wersję Metra Józefowicz otrzymuje Złotą Maskę .Metro do dzisiaj grane jest z powodzeniem w teatrze Studio Buffo i w Halach Widowiskowych całej Polski.
Od tamtej pory Janusz Józefowicz wyreżyserował i stworzył choreografie do wielu spektakli, najważniejsze to: musical “Piotruś Pan”, musical „Romeo Julia”, komedia muzyczna „Panna Tutli Putli”, opera Halka”, „Krakowiacy i górale”, „Zemsta nietoperza”, musical Crazy for you” oraz opera Roger’a Waters’a „Ca Ira” (premiera 25 sierpnia 2006 roku, w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich), musical Prorok (premiera w Petersburgu), „Czarownice z Eastwick” (Moskwa).
Jako pierwszy na świecie realizuje spektakl w technologii stereoskopowej łącząc wirtualną rzeczywistość z elementami teatru tradycyjnego. Premiera widowiska Polita 3D Live w 2011 to teatralna rewolucja(Tomasz Raczek).
Od listopada 1992 r. Janusz Józefowicz zostaje dyrektorem artystycznym – zapomnianej od lat sceny – teatru BUFFO. Przedstawienia, które zrobił dla Studio Buffo, bez państwowych dotacji, cieszyły się i cieszą ogromnym powodzeniem.
Zbudował polski teatr muzyczny na najwyższym poziomie, oparty o polski repertuar. Przez 19 sezonów, w samej siedzibie Studio Buffo zagrano ponad 6 000 spektakli i ok. 900 przedstawień na stadionach, w amfiteatrach i wynajętych scenach w kraju i za granicą.
Janusz Józefowicz wykształcił od podstaw zespół musicalu, bez którego trudno dzisiaj wyobrazić sobie naszą scenę teatralną czy estradę: Katarzyna Groniec, Barbara Melzer, Edyta Górniak, Robert Janowski, Michał Milowicz, Agnieszka Włodarczyk , Zofia Nowakowska, Natasza Urbańska, i inni.
W sezonie 1999/2000 był pedagogiem w warszawskiej Akademii Teatralnej. W Studio Buffo stworzył STUDIO ARTYSTYCZNE „METRO” gdzie dzieci i młodzież mają możliwości uczenia się tańca klasycznego, współczesnego, wokalu, stepu, akrobatyki itd., itd. Do tej pory Studio kształciło około 5000 młodych osób.